نگهداری دیزل ژنراتور و شرایط آن در فصل سرما

نگهداری از دیزل ژنراتور

در این مطلب به نگهداری دیزل ژنراتور در فصل سرما به طور کامل پرداخته‌ایم. در فصل پاییز و سرما درجه حرارت هوا به شدت کم می‌شود. این اتفاق در نیمه شمالی کشور بسیار چشگیر است. اما برای شهرهای سردسیر کاهش دمای هوا با یخی آب همراه است.این اتفاقات تا اوایل مهر ماه وجود دارند. موتورهای دیزل ژنراتور مثل موتورهای آب خنک هستند. همچنین دارای رادیاتور در معرض خطر یخ‌زدگی آب و آسیب دیدن موتور هستند.

هوای بسیار سرد سبب آسیب جدی به دیزل ژنراتور می‌شود. این آسیب‌ها بستگی به محل و نوع نصب دیزل ژنراتورها متفاوت است.کمترین آسیب دیزل ژنراتورها شکستگی لوله‌ها است.  به همین منظور باید راه‌اندازی دیزل ژنراتور را به متخصص آن بسپارید. همیشه زمستان دردسرهای سخت و زیادی را برای خودرو دارد. اما چنانچه با مشکلاتی مثل استارت سخت خودرو، مصرف سوخت بیشتر و توان خروجی کمتر و… مواجه هستید نگران نباشید. زیرا قبل از روع سرما می‌توان از این موارد جلوگیری کرد. برای شرایط زمستان و هوای سرد باید از دستگاه دیزل ژنراتور اطمینان بالایی داشته باشید. همچنین باید مواردی که در این مطلب ارائه شده‌اند را رعایت کنید.

شرایط نگهداری دیزل ژنراتور در فصل سرما

برای اینکه بتوانید از دیزل زنراتور به خوبی نگهداری کنید حتما از آسیب دیدگی جدی آن محافظت کنید:

آسیب دیدگی جدی دیزل ژنراتور

زمانی که هوا سرد است موتورهای دیزل ژنراتور به دلایل مختلفی مشکلاتی در زمان شروع کار دارند. اولین دلیل کم شدن قدرت و بازدهی باتری در هوای سرد است. چراکه در دمای سرد 46 درصد از مقدار اولیه خود را از دست می‌دهد. به همین علت قبل از زمستان باتری دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید. حتما از روغن سفت کن استفاده کنید. اما با استفاده از روغن سفت کن دیکر بخش‌ها حرکت کند و آرامی دارند. در نتیجه سبب فشار زیاد به موتور در شروع کار می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاقات و نگهداری دیزل ژنرانور همیشه و به طور دائم تمام قسمت‌های دیزل ژنراتور را بررسی کنید.

نکات مهم برای نگهداری دیزل ژنراتور در هوای سرد

به طور کلی موارد زیر را در فصل سرما رعایت کنید:

نگهداری دیزل ژنراتور در هوای سرد

هوای سرد سبب می‌شود تا موور دیرتر استارت بزند. به همین خاطر باتری و موتور به آن فشار زیادی وارد می‌کنند. حتما در قسمت دستور العمل‌های نگهداری دفترچه دیزل ژنراتور را مطالعه کنید. در زمستان روغن و سوخت موتور و کارکرد آن به شدن سخت است.برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی حتما دیزل ژنراتور را دائما مورد بررسی قرار دهید. تست‌های بیشتری را انجام دهید. تمام کنترل‌های دیجیتال را تست کنید. چراکه این کنترل‌ها در دماهای صفر کارایی خود را از دست می‌دهند و مانع از استارت زدگی موتور می‌شوند. حتما گرم کن آن را مورد بررسی قرار دهید. چراکه گرمای موتور از طریق همین بخش تامین می‌شود. ضدیخ را به آرامی درون دستگاه دیزل زنراتور بریزید. در غیر اینصورت  در سیستم خنک کننده، هوا جمع می‌شود. در نتیجه آسیب‌های زیادی را به گرم کن وارد می‌کند.

بررسی شارژر دستگاه دیزل ژنراتور

حتما از متصل بودن شارژر به برق مطمئن شوید. در این صورت می‌توانید از مصرف بیش از اندازه باتری در سرما پیشگیری کنید. میزان سوخت دستگاه یکی دیگر از مهم‌ترین موارد مورد بررسی است. چراکه سوخت در سرما غلیظ می‌شود.سپس در دستگاه جریان ندارد. این کار باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود. به نوع و شرایط سوخت بسیار دقت کنید. برای پیشگیری از هر گونه ایراد در سوخت از مکمل ضد یخ گازوئیل استفاده کنید.

نگهداری دیزل ژنراتور با بازدید از دستگاه ژنراتور

بازدید بصری را باید جزو دوره نگهداری ژنراتور در نظر داشته باشید. این کار باید در زمستان انجام شود. محیط اطراف دیزل ژنراتور باید فاقد زباله باشد. همچنین نباید دستگاه نشتی داشته باشد. چنانچه نشتی داشته باشد نشان از شکستگی یا عدم صحیح بسته بودن یکی از اجزا باشد. اگزوز و گردش هوا را بررسی کنید. نباید هیچگونه اختلالی در گردش هوا باشد.

جلوگیری از جمع شدن برف و نگهداری دیزل ژنراتور در سرما

برف سبب بسته شدن اگزوز و جریان هوا می‌شود. اگر دستگاه دیزل زنراتور به طور مداوم کار کند باعث از بین رفتن و نابودی برق می‌شود. در نتیجه برف‌ها تجمع پیدا نمی‌کنند.

نگهداری دیزل ژنراتور با بررسی بخاری بلوک یا قطعه موتور آن

باید بخاری بلوک موتور به برق وصل باشد. این موضوع و بررسی آن در زمستان بسیار مهم و جدی است. زیرا در صورت عدم کارکرد درست آن دستگاه دیزل ژنراتور دچار مشکل می‌شود. چنانچه به بخاری (هیتر) دسترسی ندارید از یک دستگاه جایگزین استفاده کنید. در صورت وجود در منطقه دور افتاده و عدم دسترسی به برق از ژنراتورهای گازی استفاده کنید.

چک کردن پنل کنترل دیجیتال در هوای سرد

برخی از قطعات مثل همین قطعه با وجود سرما نمی‌توانند عملکرد درستی داشته باشند. حتی ممکن است دستگاه دیزل ژنراتور روشن نشود. برای پیشگیری از این مورد حتما موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

البته در مدل های جدیدتر چنین مشکلی وجود ندارد ولی به هر حال توصیه می شود که این مورد را بررسی کنید:

بررسی سوخت دستگاه

حتما سوخت موجود در تانک باید دارای ماده ضد ژل و میکروبی باشد.

نکات مهم برای جلوگیری از آسیب دیگی دستگاه ژنراتور

برای اینکه در فصل سرما نگهداری دیزل زنراتور را به بهترین شکل انجام دهید توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

 1. از محلول‌های آب رادیاتور، ضد یخ و ضد جوش استفاده کنید.نسبت ترکیب این 2 مایع 50 درصد است. اما در مناطق سرد این نسبت را 45 درصد در نظر بگیرید.
 2. از ضد یخ‌های روغنی برای نگهداری از دیزل ژنراتور استفاده کنید. چراکه استفاده از ضد یخ‌های معمولی سبب می‌شود که خاصیت ضد یخ از بین برود.
 3. تعویض ضد یخ را بعد از 1 سال یا 1000 ساعت کارکرد موتور انجام دهید. همچنین محلول رادیاتور را هم تعویض نمایید.
 4. از گرمکن آب استفاده نمایید زیرا گرمکن آب سبب ثابت ماندن درجه حرارت در 60 درجه می‌شود. این کار سبب جلوگیری از یخزدگی آب می‌شود. همچنین سبب می‌شود تا موتور دیزل ژنراتور گرم بماند و با اولین استارت روشن شود.
 5. در فصول سرد برای نگهداری دیزل ژنراتور از روغن@های سبک استفاده کنید. روغن‌های 30 یا 40 برای سرما بهتر از روغن‌های 50 هستند. برای اینکه بتوانید بهترین روغن را خریداری کنید حتما با مشاوره خرید دیزل ژنراتور مشورت کنید.
 6. در مناطق بسیار سرد  (درجه حرارت کمتر از منفی 12 درجه ) برای نگهداری از دیزل ژنراتور از گرمکن روغن استفاده کنید. گرمکن روغن سبب می‌شود ویسکوزیته روغن کم شود. همچنین حرکت دستگاه را بسیار آسان می‌کند.

دلیل نگهداری موتور دیزل ژنراتور در فصل زمستان

راه‌اندازی دیزل ژنراتور بسیار سخت است. بنابراین باید برای نگهداری آن موارد بالا را رعایت کنید. در غیر اینصورت سبب هزینه‌های بالا می‌شود . آلودگی صوتی دیزل ژنراتور ایجاد می‌شود. یکی از دلایل نگهداری دیزل ژنراتور در سرما صرفه جویی در هزینه‌ها است. با رعایت کردن موارد ساده‌ای مثل  پر نگه‌داشتن مخزن‌ها و قوطی‌های سوخت، استفاده از سوخت‌های متناسب با نوع آب و هوا، پارکینگ تجهیزات استراتژیک و مراقبت منظم و دائم از باتری می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

زمان گرم کردن دیزل ژنراتور

موتور سرد دیزل ژنراتور باید 5 دقیقه گرم شود. این کار سبب می‌شود تا مایع خنک‌کننده، روغن موتور، روغن هیدرولیک و DEF به دمای مطلوبی برسند و عملکرد مناسبی داشته باشند. همچنین یکی از روش‌های نگهداری از دیزل ژنراتور است.

چگونه برای زمستان موتور دیزل را آماده سازی کنیم؟

در فصل زمستان برای نگهداری از دیزل زنراتوز موارد زیر را رعایت کنید:

 1. تست باتری
 2. بررسی شمع برق (در صورت وجود)
 3. اضافه کردن سوخت ضد ژل
 4. تعویض فیلتر سوخت
 5. استفاده از وزن سبک روغن
 6. بررسی مایع خنک کننده