نصب دیزل ژنراتو

You are here:

نصب دیزل ژنراتور از تخصصی‌ترین خدمات ما در دیزل ژنراتور پیشرو

چنانچه شما عزیزان می‌خواهید نصب دیزل ژنراتور را انجام دهید می‌توانید با دیزل ژنراتور پیشرو تماس حاصل فرمایید. برای نصب این دستگاه نیاز دارید تا با مواردی مثل محاسبات فونداسیون، اتاقک مناسب و…. آشنا باشید. راه اندازی دیزل ژنراتور و شرایط نصب دیزل ژنراتور، رعایت اصول ایمنی و کارکردی آن، بر میزان راندمان و بازدهی دیزل ژنراتور تاثیر زیادی دارد. بسیاری از کارخانه‌ها و مشاغل مختلفی وجود دارند که نصب آن را به صورت غیر حرفه‌ای انجام می‌دهند. به همین دلیل از راندمان و بازدهی پایینی در این دستگاه دیزلی برخوددار هستند. بنابراین در صورت عدم آگاهی و راه اندازی دیزل ژنراتور بدون راهنمای مناسب سبب می‌شود تا بازدهی دستگاه دیزلی با هزینه پرداخت شده هماهنگی نداشته باشد.

مهم‌ترین نکته در نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور این است که هوای ورودی باید از سمت ژنراتور وارد شود و از سمت رادیاتور موتور دیزل خارج شود. زیرا همیشه دمای ژنراتور پایین‌تر از موتور دیزل است. همین امر سبب می‌شود تا هوای محیط به آسانی گرما را از ژنراتور و موتور دیزل جذب کند. در ادامه این مطلب از سایت دیزل ژنراتور پیشرو به نصب این دستگاه و شرایط آن می‌پردازیم.

 

نصب دیزل ژنراتور

نحوه‌ راه اندازی دیزل ژنراتور و نصب آن

نصب درست و صحیح دیزل ژنراتور از مهم‌ترین موارد در عمکلرد و میزان بهره‌وری از دستگاه دیزلی است. همچنین نصب درست آن در افزایش طول عمر ژنراتور تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال اگر محل استقرار دیزل ژنراتور تراز نباشد لرزش‌هایی ایجاد می‌شود که بر روی عملکرد سیستم تاثیرات نامطلوبی دارد. همچنین طول عمر قطعات نصب شده بر روی شاسی مانند تابلو کنترل و فرمان دیزل ژنراتور و یا هیتر یا همان گرمکن را به مرور زمان کم می‌کند. پس برای نصب درست و صحیح آن با ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن برای شما نصب کنیم. نصب صحیح آن سبب ایجاد موارد زیر می‌شود:

چک لیست مورد نیاز برای نصب دیزل ژنراتور

برای راه‌ انذاری این دستگاه دیزلی لازم است تا موارد زیر را داشته باشید:

شرایط نصب دیزل ژنراتور

برای راه اندازی دستگاه دیزل ژنراتور نیاز به شرایط و موارد زیر توجه کنید:

تهویه هوای اتاقک دیزل ژنراتور برای نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

برای تهویه اتاقک محل نصب دیزل ژنراتور باید جهت ورود و خروج هوا پنجره‌های ایجاد شود. ابعاد این پنجره‌ها بهتر است 1.5 برابر ابعاد رایداتور دیزل ژنراتور باشد. در پنجره خروجی بهتر است از دمپر ژنراتور به صورت ثابت یا متحرک (برای جلوگیری از ورود باران و گرد و غبار در زمان خاموشی آن)، فیلتر دار (برای جلوگیری از ورود گرد و غبار) ، موتور دار (برای تهویه بهتر ) استفاده کرد. همچنین برای پنجره‌های خروجی باید دریچه‌هایی مثل زانو به طرف زمین به کار برود تا صدای خروجی ژنراتور کاهش یابد و از ورود باران به داخل آن جلوگیری شود.

محل نصب دیزل ژنراتور

محل نصب و راه اندازی این دستگاه دیزلی می‌تواند بزرگ باشد تا بتوان مصرف سوخت را در آن قرار داد. همچنین سبب می‌شود تا تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور به آسانی و راحتی انجام شود. در زمان نصب باید دقت کنید تا از ورود آشغال، آلودگی و مواد خارجی به داخل سیستم های سوخت خنک کننده یا توربو شارژر جلوگیری شود. حتما قبل از متصل کردن لوله‌ها و شیلنگ‌های تغدیه موتور آنها را با هوای فشرده تمیز کنید. در زمان طراحی محل ژنراتور باید طبق قوانین محلی و استانداردهای ساختمان پیش بروید. برای نصب این دستگاه دیزلی حتما باید به محل کپسول آتش نشانی توجه شود.

فونداسیون برای راه اندازی دیزل ژنراتور

طراحی فونداسیون برای نصب دیزل ژنراتور و تراز کردن محل قرارگیری آن الزامی است. فونداسیون باید توسط لرزه‌گیرهای زیر شاسی به کف فونداسیون وصل شود. این کار سبب می‌شود تا لرزش‌های ایجاد شده توسط موتور دیزلی کاهش یابد. برای نصب و طراحی فونداسیون باید به مواردی مثل وزن دستگاه، نیروهای وارد شده دینامیکی بر سطح زمین توجه کرد. چنانچه این موارد را مشاهده کردید نیازی به نصب فونداسیون قوی و محکمی ندارید. تنها نکته‌ی مهم در این موارد توجه به محل قرارگیری آن در محلی صاف و فرش گونه است.

دستورالعمل نصب اگزوز دیزل ژنراتور

بیشترین صدای تولیدی توسط دیزل ژنراتور از سمت اگزوز است. چنانچه از منبع اگزوز خوبی در زمان نصب دیزل ژنراتور استفاده کنید در کاهش سر و صدا تاثیر زیادی دارد. منبع اگزوز باید به سقف یا کف با پیچ و رول پلاک محکم شود. برای کاهش صدای این دستگاه از منبع اگزوزهای فیلتردار استفاده کنید.توجه کنید که قطر اگزوز خروجی باید با قطر اگزوز موتور یکسان باشد. اما اگر در صورتی که از دو زانو استفاده می‌کنید باید بعد از زانو دوم یا سوم، قطر لوله را به اندازه یک سایز زیاد کنید. در غیر اینصورت موتور دستگاه در زیر بار زیاد خاموش می‌شود.

استفاده از کانوپی برای راه اندازی دیزل ژنراتور

کانوپی یعنی محل قرارگیری دستگاه باید دارای سقف و محفظه‌ای باشد. در واقع سازه‌ی اتاقک دیزل ژنراتور باید طراحی مناسبی با شرایط اقلیمی داشته باشد. همچنین باید از آبروهای کافی در اطراف سقف استفاده شود. برخی از مناطق ایران به دلیل زلزله زیاد در آن باید از اتاقک‌هایی مقاوم در برابر زلزله استفاده کنند. بنابراین برای عمر بالای دستگاه دیزل ژنراتور باید از سقف برای شرایط بد محیطی استفاده شود.

شرایط آب و هوایی برای راه اندازی دیزل ژنراتور

بهترین شرایط برای نصب دیزل ژنراتور هوای باز با جریان های آزاد است. در این صورت دستگاه داغ نمی‌شود و توانایی موتور کاهش نمی‌یابد.

نحوه‌ی زانو دادن به لوله اگزوز موتور دیزل ژنراتور

چنانچه به لوله اگزوز زاویه دهید، گازهای خروجی از موتور دیزل ژنراتور در هوای آزاد انجام می‌شود. شعاع زاویه سازی لوله اگزوز یکی از نکات مهم در نصب دیزل ژنراتور می‌باشد. شعاع زاویه باید 3 برابر قطر لوله اگزوز باشد.

طریقه سوخت رسانی به دیزل ژنراتور

نحوه‌ی سوخت رسانی به دیزل ژنراتور یکی از موارد مهم در زمان نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور است. هیچگاه شیر گازوییل تانکر سوخت را از قسمت پایین مصرف سوخت نصب نکنید. زیرا آب و املاح آن به دلیل سنگینی همیشه در قسمت پایین آن قرار می‌گیرد.

نصب داکت خروجی رادیاتور دیزل ژنراتور

برای خروجی هوای رادیاتور باید داکت مناسبی نصب شود. نصب این قطعه در زمان خنک شدن موتور و صدای تولیدی فن تاثیر گذار است. در زمان نصب دیزل ژنراتور و داکت آن باید زاویه‌ای نرم داشته باشد.

در هنگام نصب و راه اندازی ژنراتور باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای نصب دیزل ژنراتور باید به موارد زیر توجه کنید:

برای جابجایی دیزل ژنراتور از جرثقیل با ظرفیت مناسب استفاده کنید. همچنین جرثقیل باید با محل تخلیه و وزن دستگاه هماهنگ باشد. چنانچه کارشناس ماهری باشد می‌تواند ظرفیت جرثقیل را محاسبه کند. برای جابجایی آن از پایه‌های ضد لرزش بین بیس و ژنراتور موتور استفاده کنید. پایه‌های ضد لرزش از آسیب به دستگاه جلوگیری می‌کنند.

بهترین زمان برای نصب دیزل ژنراتور

واحدهایکوچکتر دستگاه دیزلی در هر زمان از سال برای نصب مناسب هستند. اما واحدهای بزرگتر مثل 20 کیلو وات و بالاتر باید با حفر گودال یا ریختن پد بتنی نصب شوند.

طول کشیدن زمان نصب دستگاه دیزلی

نصب و راه اندازی این دیزل ژنراتور 1 تا 2 روز طول می‌کشد.

در صورت نداشتن منع سوخت چه ژنراتوری نصب شود؟

دیزل ژنراتورهای خودکار با گاز طبیعی یا پرویان مایع کار می‌کنند. همچنین اگر فردی متخصص باشد علاوه بر نصب و راه اندازی آن، منبع سوخت را هم نصب می‌کند.