لزوم استفاده از سیستم کنترل دیزل ژنراتور

کنترلر دیزل ژنراتور

اصلی ترین منبع برق در شرایط اضطراری و قطع برق، ژنراتور می‌باشد. اما چگونه جایگزین این منبع را به مصرف کننده‌ها وصل کنیم؟

فرض کنید که برق قطع شده است، برای مواقع کوتاه قطع برق ممکن است ups پاسخگو باشد ولی اگر برای چندین ساعت طول بکشد خسارت جبران ناپذیری به مصرف کننده خواهد رسید. امکان دسترسی به ژنراتورهای قابل حمل وجود دارد ولی چگونه می توانید آن را به مصرف کننده متصل کنید؟

قطعا این امر نیازمند تخصصی مربوط به آن می باشد تا از صدمه دیدن کصرف کننده ژنراتور و … مانند اتصال همزمان برق شهر و ژنراتور، برق گرفتگی افراد و اتصال اشتباه ترتیب فازها جلوگیری شود.

برای جلوگیری از بروز اینگونه مسائل نیاز به استفاده از کنترلرهای دیجیتال دیزل ژنراتور جهت انتقال خودکار بار بین برق شهر و ژنراتور ATS می باشد. این کنترلر نه تنها قطع و یا وجد مشکل در برق شهر را تشخیص می دهد بلکه دیزل ژنراتور را استارت کرده و مصرف کننده را به صورت اتوماتیک بین این دو منبع انتقال می دهد. امروز هزینه تهیه این کنترلرها پایین آمده است و امکان تهیه آن برای مصارف خانگی جهت ژنراتورها توان پایین تا مصارف صنعتی و توانهای بالا وجود دارد.

آشنایی با سیستم های کنترل و کاربرد آنها در دیزل ژنراتور

کنترلرهای دیزل ژنراتور سیستمهای میکروکنترلی هستند که به صوت خاص برای این کاربرد طراحی و ساخته شده اند. وظاف مشخص از پیش در این کنترلرها در نظر گرفته شده است. دیزل ژنراتور در مواقعی که برق شبکه وجود ندارد و یا اختلالی در آن اتفاق افتاده باشد به کار برده می شود. در گذشته سیستم کنترل دیزل ژنراتور در مواقعی که برق شبکه وجود ندارد و یا اختلالی در آن اتفاق افتاده باشد به کار برده می شود. در گذشته سیستم کنترا دیزل ژنراتورها به صوت آنالوگ طراحی و پیاده سازی میش. ولی در این روش اطلاعات دقیقی ز دیزل ژنراتور دریافت نمی شد. و امکانات بسیار محدود بود. با توجه به این محدودیت ها، نیاز به جایگزین شدن این سیستم ها با کنترلرهای دیجیتال وجود دارد. در طراحی بیشتر کنترلر های دیجیتال، از میکروکنترلرها استفاده می شود.

ولی توابع کنترلی مورد نیاز کاربردهای دیزل ژنراتور و شرایط سخت محیطی این کنترلرها را از سایر سیستم ها متفاوت کرده است. کنترلرهای دیجیتال یک کامیپوتر کوچک است که دارای سیستم عامل می باشد. بنابراین امکان توسعه و اضافه شدن تجهیزات تکمیلی مانند امکانات شبکه، نمایشگر گرافیکی و … را میسر می سازد. علاوه بر این امکان بروزرسانی این سیستم با تغییر کدهای برنامه نویسی و انتقال آن به کنترلر بدون تغییر سخت افزار نیز به آسانی وجود دارد.