طول عمر مفید دیزل ژنراتور با راهکارهای جدید

طول عمر مفید دیزل ژنراتور

یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید دیزل ژنراتور برای کسب و کار یا مصارف دیگر توجه به طول عمر و ماندگاری آن می‌باشد. بیشتر صنایع به دلیل عمر بالای این دستگاه، آن را برای تامین برق واحدهای خود خریداری می‌کنند. چنانچه از دستگاه دیزلی به خوبی استفاده کنید عمر مفیدی دارد. در غیر اینصورت کارایی و عمر آن کمتر می‌شود. برای افزایش عمر و ماندگاری این دستگاه باید از قسمت‌های مهم و اصلی مثل تانک سوخت، شاسی و یا موتور و…. به خوبی نگهداری کنید. همچنین یکی دیگر از نکات مراقبتی از این دستگاه سرویس دیزل ژنراتور است. در این مطلب از دیزل ژنراتور پیشرو با ما همراه باشید تا موارد تاثیر گذار در عمر این دستگاه و نکات مهم برای عمر بالای این دستگاه را بدانید و به بسیاری از سوالات خود در این زمینه پاسخ دهید.

طول عمر دیزل ژنراتور

این دستگاه بین 10000 تا 30000 ساعت کار می کند. این عدد معادلی بین 20 تا 25 سال کارکرد می‌باشد. اما این اعداد به طور تخمینی هستند. چراکه ممکن است ژنراتوری  که دائما در حال کار باشد زودتر از ژنراتوری که تنها برای برق اضطراری روشن می‌شود خراب شود.  تعمیر دیزل ژنراتور و نگهداری از آن به سوخت با کیفیت و اندازه مناسب سوخت بستگی دارد. چنانچه این دستگاه را به طور منظم ماهانه و سالانه از آن نگهداری و سرویس کنید عمر دستگاه را زیاد می‌کنید. عمر مفید این دستگاه ممکن است کمتر از تعداد ساعات کار کردن آن باشد.

عمر مفید موتور برق قابل جابجایی

این دستگاه با دور موتور کمتری از ژنراتورهای بنزینی یا گازی قابل حمل در محیط‌ های صنعتی و مسکونی کار می‌کند. همین امر سبب کاهش آسیب دیدگی در این نوع دستگاه‌ها می‌شود. از ژنراتور گازی برای برق اضطراری مسکونی استفاده می‌کنند. این دستگاه بین 2000 تا 3000 ساعت کار می‌کند. این کارکرد میزان کمتری نسبت به دستگاه‌های دیزلی است. این دستگاه‌های بنزینی یا گازی قابل حمل کوچک هستند و یک دهه طول عمر طولانی دارند.

عوامل موثر در طول عمر مفید دیزل ژنراتور

عوامل زیر در عمر و ماندگاری بیشتر این دستگاه تاثیر گذار هستند:

 1. برند و کیفیت مرغوب
 2.  چگونگی نصب آن و راه‌اندازی دیزل ژنراتور
 3. سایز دستگاه
 4. نحوه نگهداری از آن
 5. یکی از عوامل تاثیر گذار در طول عمر دیزل ژنراتور دمای محیطی است.
 6. آب و هوا
 7. در دسترس بودن قطعات
 8. آب شور از عوامل تاثیر گذار در طول عمر دستگاه دیزلی می‌باشد.
 9. عدم رسیدن هوای کافی به منبع سوخت

طرز استفاده از دستگاه

برخی از عواملی که در طرز و نحوه استفاده از دستگاه دیزلی تاثیر گذار هستند عبارتند از:

استفاده بیش از اندازه

اگر از دستگاه دیزلی بیشتر از توان آن کار بکشید در مدت کوتاه‌تری دچار فرسودگی می‌شود. بنابراین استفاده زیاد آن سبب طول عمر کمتری می‌شود.

استفاده کم از آن

عدم استفاده از دستگاه دیزلی بسیار بد است. این کار برای دستگاه سخت‌تر از کار کردن است. چراکه در صورت عدم استفاده از آن قطعات باهم ساییدگی پیدا می‌کنند. در نتیجه اصطکاک بیشتری در دستگاه ایجاد می‌شود. بنابراین در زمان استفاده از آن، دستگاه خیلی سریع از سرد به گرم تبدیل می‌شود و سپس خاموش میگردد. علاوه بر اصطکاک، تغییرات دمایی برای دستگاه بسیار بد است. استفاده دائم از دستگاه دیزلی سبب جلوگیری از اکسید شدن و نابودی سوخت آن می‌شود.بنابراین استفاده کم از آن طول عمر کمتری را برای دستگاه ایجاد می‌کند.

ماندگاری کدام نوع از ژنراتورها بالا است؟

تمامی ژنراتورها در صورت استفاده درست و نگهداری مناسب آن طول عمر بالایی دارند. اما بسته به شرایط اقتصادی مردم از انواع مختلف آن استفاده می‌کنند. چنانچه برای مصارف صنعتی می‌خواهید از دیزلی واضح استفاده کنید.

طول عمر دیزل ژنراتورها نسبت به ژنراتورهای گاز سوز

ژنراتورهای دیزلی  عمر بیشتری دارند. دلیل این ماندگاری نحوه ساخت آن است. موتورهای دیزلی از قطعات متحرک ساده‌تر و کندتری ساخته شده‌اند. بنابراین مانند ژنراتورهای گازی ساییدگی ندارند و کارایی بیشتری دارند.

راهکارهای افزایش طول عمر دیزل ژنراتور

برای عمر بیشتر این دستگاه باید موارد زیر را رعایت کنید:

 1.  سطح روغن را به طور دائم بررسی کنید. زمانی که قطعات به خوبی روغنکاری نشوند آسیب می‌بینند.
 2. استفاده از مایعات (سیالات) با کیفیت: این مایعات شامل روغن و خنک کننده‌ها می‌باشد. چراکه سوخت با کیفیت پایین سبب مشکلات زیادی مثل گرفتگی و تجمع در کاربراتور می‌شود.
 3. تست و سرویس دیزل ژنراتور : برای این کار یک بار به طور مصنوعی موتور را به فشار داخلی و دمای  کاری مشخصی برسانید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که دستگاه با خروجی کیلو وات معینی کار می‌کند.
 4. نگهداری دستگاه دیزلی در مکان مناسب: باید دستگاه از هر گونه مکانهایی دارای پنجره، دریچه های هوا و هر چیز قابل اشتعال دور باشد. همچنین دستگاه را با پوششی مناسب در فضای باز نگهداری کنید. این پوشش برای جلوگیری از ورود آب، خاک و گرد و غبار به داخل موتور می‌باشد.
 5. از آنجایی که دستگاه دیزلی و موتور آن با فشرده سازی هوا و تزریق آن به سوخت کار می‌کند. هوای پاک جزو اولویت‌های مهم برای طول عمر بالای این دستگاه می‌باشد.
 6. حتما نکات نگهداری دیزل ژنراتور و شرایط آن در فصل سرما را رعایت کنید.

خرید دیزل ژنراتور خوب با طول عمر بالا

برای اینکه عمر و ماندگاری دستگاه دیزلی بیشتر باشد باید موارد زیر را دقت کنید:

 1. انتخاب برند معتبر برای افزایش طول عمر بالا
 2. خرید آن از شرکتی با سابقه
 3. مشاور خرید دیزل ژنراتور با نکات مهم برای خرید آن
 4. مطالعه کاتالوگ دستگاه برای نگهداری و طول عمر بالای ژنراتورها

 عمر مفید موتور برق دست دوم

در صورتی که از دست دوم آن استفاده کنید در کاهش هزینه‌های خود کمک ویژه‌ای کرده‌اید. اما ممکن است طول عمر کمتری داشته باشد. به همین علت برای خرید آن حتما از یک فروشنده با سابقه کمک بگیرید.