اگزوز دیزل ژنراتور و همه چیز درباره این سیستم

اگزوز دیزل ژنراتور

اگزوز دیزل ژنراتور یکی از بخش‌های دیزل ژنراتور و وسیله‌ای است که گازهای خروجی از ژنراتور را به خارج از ساختمان انتقال می‌دهد و گازها را پراکنده می‌کند. دوده و صدای آن باید دورتر از افراد و ساختمان‌ها باشد. سیستم اگزوز باید به گونه‌ای طراحی شود که فشار به عقب موتور بسیار کم شود. چنانچه محدودیتی بیش از حد در اگزوز وجود داشته باشد، مصرف سوخت بالا می‌رود و دمای اگزوز دیزل ژنراتور غیر عادی می‌شود. این کار سبب خرابی‌های مربوط به دمای بالای اگزوز و دوده سیاه بیش از حد میگردد. برای اینکه اطلاعات بیشتری از این سیستم کسب کنید در ادامه این مطلب از دیزل ژنراتور پیشرو با ما همراه باشید.

سیستم اگزوز دیزل ژنراتور و عملکرد آن

سیستم اگزوز سبب کاهش صدای حاصل از احتراق می‌شود و گازهای خروجی از سیلندرها را به سرعت به محیط خارج از نصب هدایت می‌کند. طراحی مسیر لوله‌ها بسیار مهم است. زیرا هرگونه مقاومت در مسیر خروج این گازها سبب ایجاد فشار منفی می‌شود. این کار سبب کاهش توان خروجی موتور می‌شود و حرارت را زیاد می‌کند. گازهای خروجی توسط مانیفولد اگزوز از هر سیلندر جمع می‌شود و در نهایت به یک لوله واحد انتقال داده می‌شود. طراحی مانیفولدهابه گونه‌ای است که تولید دود در آن با حداقل اغتشاش و عدم ایجاد فشار منفی انجام می‌شود.
در انواع دیزل‌ها معمولا ار مانیفولدهای خشک استفاده می‌شود. اما در برخی موارد و کاربردهای خاص آن از لوله‌های 2 جداره استفاده می‌شود که با لایه‌ای از آب خنک می‌شود. در برخی اوقات هم این لوله‌ها 3 جداره هستند که با لایه‌ای از آن و لایه‌ای از هوا خنک می‌شوند. این گونه تجهیزات هیچ تاثیری در انتقال حرارت ندارد و فقط برای حفاظت فیزیکی دستگاه در برابر لمس قطعات داغ به کار میرود.

طراحی و نصب اگزوز دیزل ژنراتور

مسیر اگزوز باید به صورت زیر نصب شود:
1. تجهیزات مورد استفاده در مسیر اگزوز باید به گونه‌ای نصب شوند که هیچ فشاری از طرف دستگاه به آنها وارد نشود.
2. حداقل فاصله سیستم از مواد قابل اشتعال باید 25 سانتی متر باشد.
3. در چند نقطه در پایین‌ترین سطح باید خروجی یا درپوش برای تخلیه آب قرار داده شود.
4. زاویه برش انتهای لوله 30 تا 40 درجه می‌باشد که مانع اغتشاش دود می‌شود و سبب کاهش صدا میگردد.
5. افت ایجاد فشار در طول مسیر نباید بیشتر از 7KPA باشد. مقدار آن به مواردی مانند طول لوله، تعداد زانو های به کار رفته، زاویه زانوها، ساختمان منبع اگزوز، لوله فلاکسیل و درب آب بندی انتهای اگزوز بستگی دارد.
6. استفاده از اگزوز مشترک با سایر دستگاه‌ها مانند بویلر سبب برگشت دود به دستگاه دیزلی می‌شود. در نتیجه دستگاه دیزلی خاموش میگردد. اما هر دستگاه دیزل باید لوله اختصاصی خود را داشته باشد.

نکات مهم درباره سیستم اگزوز

اگر منبع اگزوز داخل اتاق است باید به دلیل وزن و اندازه آن به وسیله ساپورت به سقف متصل شود. سیستم لوله کشی با گرمی و سردی، منبسط و منقبض می‌شود. این کار به گونه‌ای اتفاق می‌افتد که ممکن است لازم شود در هر تغییر مسیر یک Expansion joint نصب شود. این کار سبب می‌شود تا طول حرارتی لوله را در حین کار جبران کند. شعاع داخلی زاونویی 90 درجه باید 3 برابر ضخامت لوله باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که منبع اگزوز دیزل ژنراتور باید در نزدیک ترین مکان به موتور دستگاه دیزلی وصل شود. در مسیر افقی باید لوله‌های اگزوز به سمت پایین شیب داده شود و از موتور دور شود. این کار سبب جلوگیری از بخار آب میعان شده به منیفولد موتور می‌شود.

کاربرد اگزوز دیزل ژنراتور

یکی از کارها و وظایف مهم اگزوز دیزل ژنراتور، کاهش صدای موتور برق است. در واقع اگزوز این دستگاه به عنوان یک صدا خفه کن عمل می‌کند و می‌تواند صدای تولیدی از دستگاه را تا حد زیادی کاهش دهد. بنابراین آن را قابل تحمل می‌کند. این اگزوزها در دستگاه دیزلی اهمیت ویژه‌ای دارند. چراکه با انتقال گازهای سوخته شده توسط ژنراتور به خارج از محیط نصب دیزل ژنراتور، هوای آن محدوده را پاک نگه میدارد. اما نصب آن کاری اصولی است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. چراکه در صورت نصب غیر اصولی و یا انتخاب مسیر اشتباه برای نصب سبب می‌شود تا مسیر لوله اگزوز کیپ شود. اگر این اتفاق بیفتند می‌تواند در داخل اگزوز فشار منفی تولید کند. این فشار منفی سبب کاهش توان خروجی موتور برق می‌شود. حتی در بسیاری از موارد سبب حرابی دستگاه دیزلی می‌شود.